Kale’ye dolu yağdı

Malatya’nın Kale ilçesinde etkili olan dolu yağışı kayısı ağaçlarında hasara neden oldu.

Malatya’nın Kale ilçesinde etkili olan dolu yağışı kayısı ağaçlarında hasara neden oldu. Kale ilçesindeki kayısı bahçelerinde akşam saatlerinde 10 dakika süreyle etkili olan dolu yağışı meyve ağaçlarına zarar verdi. Ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri kayısı çağlalarını dallarından kopardı.

Kayısı üreticisi Talat Akkuş, 60 dönümlük bahçesi olduğunu, kayısı ağaçlarının büyük oranda ceviz büyüklüğünde yağan doludan zarar gördüğünü söyledi. Hayatında ilk kez böyle bir dolu yağışına şahit olduğunu belirten Akkuş, “Emeklerimiz boşa gitti, bu sene mahsül de çoktu ağaçta ama 10 dakika süren dolu yağışı sonrası hepsi gitti. ” dedi. Kıyıcak Köyü’nde kayısı üreten Latif Deniz de bütün bir yıl ürün yetiştirmek için verdikleri çabanın kısa bir sürede heba olduğunu ifade etti.
Yine dolu yağışından zarar gören çiftçilerden Kıyıcak Köyü’nden Latif Deniz’de bütün bir yıl bu ürünler için beklediklerini ancak 10 dakikada emeklerinin boşa gittiğini söyledi. üretici Latif Deniz, Kale ilçesinde kayısı üreticilerinin büyük çoğunluğunun TARSİM’de sigorta yaptıramadığını ve bu nedenle de mağdur olduklarını söyledi. yaklaşık 15 ton kayısı zararının oluştuğunu belirten Latif Deniz, geçen aylarda da yine dolu yağışı yaşandığını ancak bu sefer daha şiddetli yağış olduğunu söyleyerek, ‘Kışın don olayından dağlık kesimdeki kayısılar gitti şimdi de dolu yağışından bütün kayısı ağaçları zarar gördüö dedi.

İlçe genelinde birçok çiftçinin ürününü sigorta yaptırmadığını anlatan Deniz, dolu zararıyla ilgili yetkililerden yardım beklediklerini kaydetti. Kale İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, çiftçilerin ihbarı üzerine kayısı bahçelerini gezerek hasar tespit raporu hazırladı. (Cihan Haber Ajansı)

videoyu izlemek için tıklayın

https://www.facebook.com/video/video.php?v=10150196099347807

Kısa adres:

Yazar - 31 Mayıs 2011. Kategori Izollu Haberler. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir