Şahin Duman’dan Belgelerle Tarihte İzoli İzollular ve İzoli Aşireti Kitabı

 Belgelerle Tarihte İzoli İzollular ve İzoli Aşireti

KİTAPTAN ALINTI:

Cemâ‘at-i Alplu Avşarı, el-ma‘rûf Kâdî-oğlu, der-vilâyet-i Şark…

Konar göçer tüm topluluklar gibi İzoli Aşireti’de değişik coğrafyalarda asırlarca süren serüvenlerinin sonucunda geçirdiği evrelerde tarihsel hafızasında farklı coğrafi aidiyetler kazanmış olabilir, birlikte yaşadığı topluluklardan etkilenerek özgün davranışında başkalaşıma uğramış ve diğer toplulukların kültürel değerleriyle karşılıklı olarak birbirlerini içselleştirmiş olabilirler. Tüm bunların sonucunda günümüze gelinceye kadar yaşadıkları bölgelere göre tarihi kültürel öz benliklerinde değişime uğrayarak farklı kabullenmeleri olabilir.

Ancak her türlü değişim ve başkalaşımdan uzak, toplumların tarihi, siyasi, dini, edebi, sosyal ve kültürel geçmişlerini katıksız ve katışıksız bir şekilde günümüze kadar taşıyan arşiv belgelerinde Rakka’dan kaçan Şarklı Türkmenlerle ilgili Divan-ı Hümayun’dan verilen evâmir-i şerifeye binaen Erzurum’a giden Konar Göçer İzoli Aşireti için yazılan fermân-ı âlişân da evâmir-i şerifeye konu Türkman-ı mezbûrlardan birinin İzoli aşireti olduğu çok nettir.

 

 

SATIN ALMAK İÇİN : https://www.bilgeoguz.com/urun/228328/kitap/bilgeoguz-yayinlari/m-sahin-duman/belgelerle-tarihte-izoli-izollular-ve-izoli-asireti/

 

 

 

Mehmet Şahin DUMAN Kimdir?

Makine Yüksek Mühendisi M. Şahin Duman, 1970 yılında Elazığ’ın Baskil ilçesinde Kadıköy’de dünyaya geldi. 1995 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı fakültede yüksek lisans eğitimini de tamamladı.

1995 yılında Elazığ Belediyesi’nde Mühendis olarak göreve başladı.

1997-2007 yılları arasında Elazığ Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürü olarak görev yaptı.

1998-1999 yılları arasında İmar Müdürlüğü bünyesindeki İskan Komisyonunda mühendis olarak da bulundu.

Elazığ Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü göreviyle birlikte 1997-1998 yılları arasında İktisat Müdürlüğü görevini de yürüttü.

Elazığ Belediyesinde bu görevleriyle birlikte 1998 yılında ilk defa kurulan Satın Alma müdürlüğü görevi de kendisine verildi ve 2004 yılına kadar 6 yıl  boyunca Satın Alma Müdürü olarak Elazığ Belediyesinin tüm satın alma iş ve işlemlerini başarıyla yürüttü.

Elazığ Belediyesi bünyesinde ilk defa 1999 yılında İhale Yeterlik Komisyonu kurulmasıyla birlikte komisyon başkanlığı görevi tevdi edildi ve bu görevini de diğer görevleriyle birlikte 1999-2002 yılları arasında 3 yıl boyunca başarılı bir şekilde yürüttü.

2003-2005 yılları arasında İhale Komisyon Üyesi/Başkanı olarak görev yaptı.

Mesleki kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak görevler aldı.

2001-2002 yılları arasında TMMOB Elazığ Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. Makine Mühendisleri Odası bünyesinde gerçekleştirilen sanayi kongreleri, sempozyum, konferans ve proje çalışmalarının içerisinde yer aldı.

2005-2007 yılları arasında Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikasının (Bem-Bir-Sen) Elazığ İl Başkanlığı görevini yürüttü. 2006 yılında Bem-Bir-Sen Elazığ İl Başkanı olarak Avrupa Birliği Hibe Desteği kapsamında “Yerel Yönetimlerde Bilgi Çağı Uygulamaları” başlıklı bir proje hazırlayarak Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Çalışma Bakanlığına sundu.

Kendisine verilen birçok üst görev ve sorumluluğu başarılı bir yönetim ve hizmet anlayışıyla yürüttüğünden, kendisine bu görevleri bizzat veren dönemin Belediye Başkanı Sayın Hamza Yanılmaz 2007 Genel Seçimleri’nde Elazığ Milletvekili seçilince, kendisini beraberinde danışman olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi danışman kadrosunda görevlendirdi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı olan Elazığ Milletvekili Sayın Hamza Yanılmaz, 20 ilin yerel yönetimlerinden sorumlu başkanı olarak bu illerde ki AK Partili il, ilçe ve belde belediyelerinin AK Parti yerel siyasetinde değerlendirilmesi sorumluluğunu kendisine verdi.

2011 yılı 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) aday adayı oldu.

2011-2013 yılları arasında İlim ve Hayra Hizmet Vakfı Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 2013 Mayıs ayında yapılan olağan kongrede vakıf genel başkanlığına seçildi.

İstiklal Harbinde Doğu ve Güneydoğu’da oynanan oyunlar ve bölge halkının bu oyunlar karşısında sergilediği birlik ve beraberliği konu alan ve bugüne atıfta bulunarak Türk ve Kürt’ün birbirinden ayrılmaz iki öz kardeş olduğunu tarih içerisinde belgelere dayandırarak anlatan “İstiklal Harbinde Türk’ün Kürt’ü” isimli kitabın yazarıdır. Aynı zamanda köşe yazarlığı da yapmaktadır.

İstanbul Asfalt Fabrikaları A.Ş. (İSFALT) “Yol ve Asfalt Yapım Semineri”, Mahalli İdareler Derneği Genel Başkanlığı tarafından verilen “Analitik Bütçe Konusunda düzenlenen eğitim semineri”, Konya Belediyeler Birliği tarafından verilen “Belediye Başkanları ve Belediye Görevlileri Hizmet içi eğitim semineri”, TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından verilen Doğalgaz İç Tesisat Mühendis semineri, Asansör yönetmeliği semineri gibi belediyecilik konulu birçok seminer ve konferanslara katılarak sertifika aldı.

Almanya, Hollanda, İspanya, Belçika ve Fransa gibi ülkelere yaptığı ziyaretlerde teknik ve şehircilik konularında incelemelerde bulundu. Elazığ Belediyesinde Mühendis olarak görev yapan M.Şahin DUMAN evli ve üç çocuk babasıdır.

 

 

 

Kısa adres:

Yazar - 31 Ocak 2018. Kategori Izollu Haberler, Izollu Tarihi. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Şahin Duman’dan Belgelerle Tarihte İzoli İzollular ve İzoli Aşireti Kitabı için bir yorum

  1. afatih aspir

    600 YIL EVVEL YAZILMIŞ ARAPÇA MAQRİZİ TARİHİ KİTABINDA KÜRTLERDEN BAHSEDER..37 KÜRT AŞİRETİNİN ADINI YAZAR BUNLARDAN BİRİSİDE EL İZOLİ İSMİYLE İZOL AŞİRETİDİR..OSMANLI ARŞİVLERİNDEDE İZOL EKRAD OLARAK GEÇER….HALACOĞLUNUN 2000 SAYFALIK KİTABINI OKUDUM ORADA UFAK AŞİRETLERE 2-3 SAYFA AYIRIRKEN İZOLLULARLA ALAKALI İKİ BELGE SUNAR BURADA 30-40 HANELİK İZOLLULARLA AYNI BÖLGEDE YAŞAYAN AVŞARLARI BELKİ AKRABALIK BELKİ BAŞKA SEBEBLE VERGİ MEMURLARI İZOLA BAĞLAMIŞLAR…HALACOĞLU BURADAN İZOL AVŞARDIR!! HÜKMÜNÜ ÇIKARMIŞTIR..OYSAKİ BÜTÜN ARŞİVLERDE İZOL EKRAD OLARAK GÖSTERİLİR..İSİNE GELMEDİĞİ İÇİN HALACOĞLU İZOLLARLA İLGİLİ 2 CÜMLELİK BELGE VERİP GEÇİŞTİRMİŞTİR!!!!BU KİTABI OKUYAN BANA HAK VERECEKTİR….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir