ŞİRE PAZARINDA BÜYÜK VURGUN

Şire Pazarında her yıl meydana gelen dolandırıcılık olaylarından biri daha arkasında yüzlerce mağdur bıraktı.

Geçtiğimiz yıl T. Gıda isimli firmanın sahibi S.A’in iflas ettiği gerekçesiyle piyasayı 15-20 milyon TL dolandırarak kaybolmasının ardından yine birkaç gün önce meydana gelen olayda yaklaşık 65 milyon TL’lik vurgun yapan M.Ö adlı tüccar Hataylı ortağıyla birlikte ortadan kaybolarak arkasında yüzlerce mağdur bıraktı. Malatya’nın birçok küçük kayısıcı esnafından ve köylüden topladığı kayısıların bedelini ödemediği gibi birçok bankadan farklı yollarla kullandığı milyonlarca liralık kredileri de vadesi geldiği halde ödemeyerek kayıplara karışan O. T. Firmasının sahibi ve ortakları sırra kadem basarak kayıplara karıştılar.

Küçük tüccarların birçoğunun köylülerden mal toplayarak M.Ö gibi büyük çaplı çalışan tüccarlara mal sattığı düşünülürse bu işte en büyük darbeyi küçük esnaf dolayısıyla kayısı üreticisi yedi. Her yıl mahsulü dondan dolayı büyük zarara uğrayan köylünün yüzü bu yılki yüksek rekolte ile gülerken yaşanan bu dolandırıcılık sebebiyle yine üreticilerin büyük hüsran yaşadığı belirtiliyor.

GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILDILAR

Öte yandan kendilerine mikrofon uzattığımız şire pazarı esnaflarından bir kısmı geçen yıllardan tecrübe kazandıklarından dolayı adı geçen şahısların tavırlarından şüphelendikleri için mal satmadıklarını ifade ederek, “Piyasada kayısı fiyatı 5 TL iken bu insanların 6-7 TL’ye kayısı alımı yapmalarından ve dışarıda da bu ürünleri maliyetinin altında fiyatlarla satmalarından şüphelendik ve malımızı satmadık. Ancak bazı esnaf arkadaşlarımız zor şartlardan ya da çok kazanma hırsından dolayı bu kimselere yüklü miktarda mal sattılar. Birçoğu utandığı için dolandırıldığını söyleyemeyen esnafları ve banka kredilerini de hesaba katarsak ortada 65 Milyon TL’lik bir dolandırıcılık olayı var. Bu olay yüzünden Malatya’nın kayısı piyasası büyük bir krize girdi” diyerek olayın etkilerinin büyük olacağını belirttiler.

http://www.malatyatime.com.tr/gundem/kayisiciyi-bu-defa-don-degil-tuccar-vurdu

Kısa adres:

Yazar - 03 Mart 2012. Kategori Izollu Haberler, Tarım. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

ŞİRE PAZARINDA BÜYÜK VURGUN için bir yorum

  1. Siteniz oldukça başarılı severek takip ediyoruz başarılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir