İzollu ‘ da Karakaya Barajının tarihte bıraktığı izler

Karakaya Barajı’nın o tarihi günlerini birebir yaşayan Pirotlo sayın Metin Başdemir’in izlenimleri bizleri o günlere tekrar taşıdı.
1985 yılının yaz aylarında Karakaya Barajı dolmaya başlamıştı. Daha önce barajın dolacağı ve birçok köyün sular altında kalacağı bildirilmiş, köylerin boşaltılmaları için gerekli tedbirler alınıp köylüye destek olunmuştur.
Köy halkının o doğdukları, büyüdükleri hayat buldukları o topraklardan ayrılmaları hiç de kolay olmayacaktı. Bir insanın hayata sil-baştan başlamasından farklı bir şey değildi bu. Ama bu terk ediş olmak zorundaydı.
Köylüleri öncelikle bir telaş sarmaya başlamıştı bunun nedeni zamanın biraz kısıtlı olmasıydı. 1-2 ay içinde köylerini terk etmeleri gerekiyordu. Öncelikle büyük emek verdikleri o kayısı ağaçlarını tekrar kendi elleriyle kesip satmak zorunda kalmışlardı. Zamanın ekonomik koşulları sıkıntılı günler yaşattığı için her şeyin değerini bilmeleri gerektiğinin farkında olan köylüler yeni evlerini yapacakları malzemeyi tekrar eski evlerini yıkarak sağlamaya çalışmışlardır.
O köylü ailesine ait olan mezarları kazıp yeni köylerine götürmeye çalışmışlardır. İslam’a göre ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunun bilincinde olmadan o telaş içinde taşımak zorunda kalmışlardır. Kimi zaman mutluluklar kimi zamanda gözyaşları ile geride kalan  bir mazi sular altına gömülmüştü. Artık yeni bir köy, yeni bir yaşam ve yeni bir gelecek onları bekliyordu.
Katkılarından dolayı sayın Metin Başdemir’e teşekkür ederim…

MİKAİL OKYAY

Kısa adres:

Yazar - 09 Temmuz 2009. Kategori Izollu Tarihi. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir