MALATYA İSRAİL TARIM TOHUMLARINA RAKİP OLACAK

Tarım Teknoparkı ile ilgili olarak İl Genel Meclisi’nde üyelere bilgi verilerek, kurulacak olan şirkete İl Özel İdaresi’nin yüzde 5 oranında ortak olması konusu görüşüldü.

Vali Ulvi Saran’ın talimatı ile çalışmalarına başlanılan Tarım Teknoparkı hakkında projenin koordinatörü olan Kale Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Türkiye’de ilk kez Tarım Teknoparkı’nın Malatya’da kurulacağını belirterek, projenin İnönü Üniversitesi, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nün iş birliğinin sağlanması ile gerçekleştirileceğini kaydetti.
Şu anda dünyada 5 ülkede bulunan Tarım Teknoparkı’nın Türkiye’de Malatya’da kurulacak olmasının çok önemli olduğunu ve proje hakkında bilgilendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nında ciddi kaynak desteğini vereceğini belirten Uzunoğlu, Malatya Tarım Teknoparkı’nın Akçadağ Öğretmen Lisesi Yerleşkesi’ne yapılacağını kaydetti.
Teknopark’ın hem bölgeye hem Türkiye’ye çok önemli destekler sağlayacağını ifade eden Kaymakam Uzunoğlu, bu proje ile Türkiye’nin şu anda kullandığı İsrail tarımsal ürün tohumlarını kullanmaktan da kurtulacağını kaydetti.
Kaymakam Uzunoğlu, “Tarım Teknopark ile Malatya’da sektöre yönelik, yeni ürünler, geliştirilmiş ürünler, yeni teknolojiler ve geliştirilmiş teknolojiler üreterek rekabet gücünü arttırmaları, kalite ve verimliliği artırmaları konularında önemli destekler bağlanması hedeflenmektedir. Bu proje yer olarak sadece tarım faaliyetlerine ayrılmış bir bölgede Avrupa Birliği standartlarında, planlı, kontrollü, teknolojinin en iyi şekilde kullanıldığı, pazarın ve sanayinin taleplerine göre üretimi çeşitlendiren,
kaliteli üretimi ve istihdamı hedef alan entegre bir proje içeriğini kapsamaktadır” dedi.
Üyelere verilen bilginin ardından kuralacak olan Tarım Teknoparkı ile ilgili şirkete İl Özel İdaresi’nin yüzde 5 oranında ortak olması teklifi kabul edildi.

malatyaguncel.com

Kısa adres:

Yazar - 07 Mart 2011. Kategori Tarım. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir