İbrahim Oğlu Ahmet Nağşibendi İlanoğulları

İbrahim Oğlu Ahmet Nağşibendi İlanoğulları  ( Ahmet Baba – Ahmet Efendi )


Hayatı hakkında fazla bilgi yoktur. Küçük yaşta ilim öğrenmeye başlayan Ahmet Efendi kerametler sahibi, olgun ve yüksek bir zattı. Devamlı ibadetle meşgul olur bazı günler dünya meşgalelerinden sıyrılarak belirli bir süre Allaha ibadet etmek için itikâfa girerdi. Kalbinde dünya düşünceleri bulunmayıp birçok kişiye doğru yolu göstererek saadete kavuşmasına vesile olan Ahmet Efendi 12 yıl senelik oruç tutmuştur. Kimilerine göre de 30 küsur sene 3 aylar orucunu tuttuğu söylenmektedir.(Şu an günümüzde yaşayan torunlarından bir tanesi en az 15 yıldır üç aylar orucunu tutmaktadır.) Ahmet Efendi daima Kuranla meşgul olup her gün Kur’an-ı Kerim okurmuş.


Bir gün çocukları güneşin altında ekin biçerken Ahmet Efendide Kuranını alıp güneşin altında okumaya başlar, Oradan geçen birisi Ahmet Efendiye;”Gölge varken neden güneşin altında kuran okuyorsun” diye sorar. Ahmet Efendi parmağını uzatarak çocuklarını gösterip:”Çocuklarımda güneşin önünde, onun için bende güneşin altında oturuyorum” der ve kuran okumaya devam eder
Ahmet Efendi Vefat etmeden önce yakınlarına;”Eğer ben vefat edersem bir sene geçtikten sonra gelin benim mezarımı kazıp bakın benim bedenim çürümüşse kapatın gidin,eğer çürümemişse gelin benim üzerime kubbe yapın.”der.Vefatından sonra yakınları Ahmet Efendinin bağlı olduğu bir İmam Efendiye gider ve derler ki;Ahmet Efendi böyle böyle demişti.Bakmışlar ki Ahmet Efendinin çocuğu 7 yaşlarında.Demişler ki siz bu mezarı kazarsanız masrafı çok olur,bu yetim çocukta bu kadar parayı veremez.Ne yapalım derlerken, O zat: “Gidin Ahmet efendinin mezarından biraz toprak alın götürün süte atın eğer süt maya olursa gidin kubbe yapın” der.Onlarda o zatın dediği gibi Ahmet Efendinin mezarından biraz toprak alıp sütün üzerine serpmişler sabahleyin kalkmışlar ki bakmışlar süt yoğurt olmuştur.


O zaman çamurlarla ağaçlarla kubbe yapılmış ama bir süre sonra yağmur ve kar sularına dayanamayıp yıkılınca yerine torunları tarafından şu anki türbe yaptırılır.Şu anda günümüzde bile Ahmet Efendinin mezarından biraz toprak alınıp süte atılırsa süt yoğurt olmaktadır.


Ahmet Efendinin Türbesine çıvar köylerden ve uzak diyarlardan şifa bulmak için insanlar gelmektedir.Bazen de türbesinde uyuyanlar ve sabahlayanlarda vardır.Torununun anlattığına göre;Bir gün ferçli bir adam kışın türbeye getirilir.Ferçli hastayı getirenlerin tüm ısrarlarına rağmen ferçli hasta:” Bu gece türbede sabahlayacağım bana yorgan ve gaz ocağı getirin” der bu istekleri yerine getirip ferçli hastayı türbede bırakıp,Köydeki evelerine gelip uyurlar.Sabah olunca birisinin pencereyi tıklattığını görürler.Bakarlar ki ferçli hasta iyileşmiş yürüyerek eve kadar gelmiştir.Ahmet Efendinin Kabr-i Şerîfi Salkımlı Köyü mezarlığındadır.


Kısa adres:

Yazar - 10 Temmuz 2009. Kategori Izollu Tarihi. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir