Sahil yolu için istimlak çalışması başladı

Kömürhan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Karakaya Sahil Yolu Projesiyle ilgili olarak, toplulaştırma çalışmalarının yanı sıra bölgede yol güzergahlarının belirlenmesi ve bunların imar planlarına işlemesi sürecinin devam ettiğini söyledi.

Yaka ve Bostanbaşı Mahallelerinde sürdürülen yol açma çalışmalarını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Karakaya Barajı Sahil Yolu Projesine ilişkin bir soru üzerine yaptığı açıklamada, Malatya’nın bugüne kadar barajdan yararlanamadığını belirterek, “Sahil yolunu bu nedenle çok önemsiyoruz. Bir yandan Kale’den başlayarak Yazıhan’a kadar devam edecek bir alanda toplulaştırma çalışmaları devam ederken bir yandan da yol güzergahının belirlenmesi ve planlara işlenmesi çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Bölgedeki yol ağının belirlenmesi için etap etap çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Başkan Çakır, Karakaya Barajı Sahil Yolu’nun, karayolları yol ağına alınması veya bir turizm yolu olması için Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlere başlayacaklarını da belirtti. Sahil yolunun hayata geçmesi durumunda bölgede yapılaşmaya izin vermeyeceklerini vurgulayan Çakır, “Merkezden oraya inecek yol bağlantıları sağlıklı değil. İki ana arterin baraja bağlantısını sağlayacağız. Tabi burada yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Ancak güzel peyzaj düzenlemeleri ve park alanlarıyla Malatyalıların barajla buluşacağı yaşam alanları oluşturacağız” diye konuştu.

“Trafiği rahatlatacak yollar açıyoruz”

Öte yandan Yeşilyurt’a bağlı Yaka ve Bostanbaşı Mahallelerinde devam eden yol açma çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Yaka Mahallesinin Şehir Mezarlığı bitiminde başlayan 1.5 kilometrelik yolu 7 metreden 30 metre genişliğine çıkarılarak asfaltlandı. Bostanbaşı’nda ise 2.5 kilometre uzunluğunda 35 metre genişliğinde açılan Çiftlik Caddesinde yol açma çalışmalarının büyük bölümü tamamlandı. 300 metrelik bölümün kaldığı yol Bostanbaşı Mahallesini Yeşilyurt Çevre yolu ile Yakınca Mahallesine bağlıyor. Doğu- batı istikametinde açılan yol çevre yolu trafiğini rahatlatacak” dedi.

Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, Yol ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanı Mehmet Mert ile bazı şube müdürlerinin de katıldığı inceleme gezisinde yol çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Çakır, kent içi trafik yoğunluğunun azaltılması için merkeze yakın olan bazı yolların yapılmasının gerekli olduğunu, esnaf sitelerinin bulunduğu bölgede planlamalar çerçevesinde Dilek Yolu ile Yaka Mahalle yolunun ulaşıma önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Bostanbaşı’nda 8 km’lik yeni yol açıldı

MAŞTİ’den Fahri Kayhan’a ve Bostanbaşına bağlanacak olan yaklaşık 8 km’lik Çiftlik Caddesi’nin tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Başkan Çakır ““İsmet Paşa-Yeşilyurt yolunda çalışmalarının büyük bölümü tamamlandı. Şuan bölgemizde üst yapı çalışmaları yapılıyor. Bostanbaşı’nı Yeşilyurt çevre yolu ile Yakınca Mahallesine bağlayacak Çiftlik Caddemizde de çalışmalarda sona yaklaştık. Yolumuz doğu-batı istikametinde yeni bir hat oluşturacak. Bu yolumuzu Fahri Kayahan’a bağlayacağız. Maşti-Tecde arasındaki 50 metre genişliğindeki yolumuzu bu hatla birleştirerek, Güney Kuşak yolumuzun en önemli parçalarından birini tamamlamış olacağız. Planladığımız ve hayata geçirmeye hazırlandığımız bir başka yol projemiz ise Yeni Devlet Hastanemizin arkasında başlayıp, Şeker Fabrikası ile MAŞTİ arkasından devam edip Sivas yoluna bağlayacak yol projemiz. İmarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Amacımız yeni yollarla, bulvarlarla Malatya trafiğini rahatlatmak. Bunun için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kısa adres:

Yazar - 07 Ocak 2016. Kategori Izollu Haberler. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Sahil yolu için istimlak çalışması başladı için bir yorum

  1. Umarım hemen olur yazın sicaktan bunalıyoruz plajda yapılsa cok güzel olur il dısına gitmeyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir