Kale Camii ve Müftülük Binası Açıldı

Devlet-vatandaş işbirliği ile yaptırılan Kale Merkez Camisi ve Kale Müftülük binası törenle hizmete açıldı.

Kale’de düzenlenen törene Vali Ulvi Saran, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, Kale Kaymakamı Osman Bilgin, Malatya Müftüsü Hacı Yusuf Gül, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan, Kale İlçe Müftüsü Ömer Çoban, Nisan 2006’da caminin, 14 Kasım 2007 yılında ise Müftülük binasının temelinin atıldığını söyledi.

Her ikisinin yapımında da hayırsever vatandaşlar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın büyük katkısının olduğunu belirten Müftü Çoban Müftülük binasının 450 bin TL’ye, caminin ise 1 milyon 100 TL’ye mal olduğunu ifade etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman da, Kale’de hizmete giren cami ve müftülük binasının yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Ulvi Saran ise, bütün coğrafi güzelliklerine rağmen ilçe merkezi bulunmayan Kale’nin bu iki eserle birlikte daha değerli toplu bir ilçe olacağını söyledi. Vali Saran, Kale’nin idari ve fiziki olarak daha güçlenmesinin yanı sıra halkın birlik ve beraberliğinin pekişmesine de katkı sunacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından caminin ve müftülük binasının açılışı yapıldı. Emeği geçenlere Kale Kaymakamlığı ve İlçe Müftülüğü tarafından plaket verildi.

Bu arada açılış töreni sırasında Protokolü güneşten koruyan şemsiyelerden biri protokole dondurma ikram edildiği sırada sert esen bir rüzgarla havaya uçtu

Kısa adres:

Yazar - 12 Haziran 2010. Kategori Izollu Haberler. Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir